Announcement

HAST Finishes Summer as Champions

Posted by Chasi May on Sep 18 2018 at 07:39AM PDT
image

The Hastings Area Swim Team finished the summer out as Champions at the Minnesota LCM State Championships on July 25-29 at the Jean K. Freeman Aquatic Center – University of Minnesota. The HAST team finished 1st in Class AA, scoring 733pts.

34 HAST swimmers worked together up to achieve their Championship status and the following new times: 8-Team Records, 2-Speedo, 7- ZONE, 2-CHAMP

Individual Scoring in the Top 16:
Emma Dehmlow (7) 11th 50 Fly
Joseph Everson (15) 11th 800 Free, 12th 1500 Free
Natasha Girgen (17) 4th 1500 Free, 10th 800 Free, 14th 400 Free
Lauren Jenkins (12) 2nd 400 IM, 3rd 800 Free, 3rd 200 Fly, 3rd 200 IM,
6th 200 Free, 7th 100 Fly, 12th 100 Back
James Jensen (8) 1st 50 Free, 1st 50 Fly, 2nd 100 Free, 4th 50 Back, 5th 50 Brst, 9th 100 Fly
8&Under Boys: 1st Place High point
Hogan Lawson (17) 12th 800 Free
Ava McNamara (12) 6th 200 Brst, 8th 200 Fly, 16th 100 Fly
Dylan Purrington (14) 7th 400 IM, 9th 200 Brst, 11th 50 Brst, 13th 200 Fly, 15th 200 IM
Philip Jensen (14) 10th 50 Fly, 13th 50 Back, 15th 200 Back, 16th 100 Back, 16th 200 Fly
Brandon Scwartz (13) 11th 50 Back, 15th 100 Back
Ashtyn Stewart (12) 3rd 100 Fly, 4th 50 Fly, 5th 100 Free, 5th 200 Free, 5th 200 IM,
7th 50 Back, 8th 50 Free, 8th 100 Back
Avery Stoffel (14) 6th 50 Fly, 14th 50 Back, 16th 100 Fly, 16th 200 Back, 16th 50 Free, 16th 200 IM
Caleb Urban (13) 11th 1500 Free

Other HAST swimmers swimming Individual events at AG State:
Kira Aarness (11), Sydney Fleming (15), Katie Gjelhaug (16), Blake Harre (16), Kendal Jenkins (14),
Sofia Kovalenko (9), Nathan LeMay (14), Kiya Riley (15)

Relays Scoring in the Top 16:
15th 10&Under Girls 200 Free Relay Emelia Berg, Ella Carlson, Natalie Knutson, Sofia Kovalenko
16th 10&Under Girls 200 Medley Relay Mari Hall, Ella Carlson, Sofia Kovalenko, Emelia Berg

3rd 11-12 Girls 200 Free Relay Kira Aarness, Lauren Jenkins, Ava McNamara, Ashtyn Stewart
3rd 11-12 Girls 200 Free Relay Kira Aarness, Lauren Jenkins, Ava McNamara, Ashtyn Stewart
3rd 11-12 Girls 400 Medley Relay Lauren Jenkins, Ava McNamara, Ashtyn Stewart, Kira Aarness
6th 11-12 Girls 200 Medley Relay Lauren Jenkins, Ava McNamara, Ashtyn Stewart, Kira Aarness

16th 15-16 Girls 800 Free Relay Jocelyn Brink, Sydney Fleming, Katie Gjelhaug, Kiya Riley

10th Senior Women 800 Free Relay Natasha Girgen, Kendal Jenkins, Lauren Jenkins, Ashtyn Stewart

8th 13-14 Boys 800 Free Relay Dylan Purrington, Brandon Schwartz, Avery Stoffel, Caleb Urban
9th 13-14 Boys 200 Free Relay Philip Jensen, Dylan Purrington, Brandon Schwartz, Avery Stoffel
8th 13-14 Boys 200 Medley Relay Brandon Schwartz, Dylan Purrington, Philip Jensen, Avery Stoffel
8th 13-14 Boys 400 Medley Relay Brandon Schwartz, Dylan Purrington, Philip Jensen, Avery Stoffel
10th 13-14 Boys 400 Free Relay Philip Jensen, Dylan Purrington, Brandon Schwartz, Avery Stoffel

14th 15-16 Boys 200 Medley Relay Nathan LeMay, Blake Harre, Sam Rhode, Joseph Everson
14th 15-16 Boys 400 Medley Relay Nathan LeMay, Blake Harre, Sam Rhode, Joseph Everson
14th 15-16 Boys 200 Free Relay Joseph Everson, Nathan LeMay, Sam Rhode, Devin Schwartz
15th 15-16 Boys 400 Free Relay Joseph Everson, Nathan LeMay, Sam Rhode, Devin Schwartz

15th Senior Men 800 Free Relay Joseph Everson, Hogan Lawson, Nathan LeMay, Sam Rhode

Other AWARDS: 1st Place High point – 8&Under Boys – James Jensen

New HAST Team Records:
Lauren Jenkins 11-12 Girls 800m Freestyle 10:13.30
11-12 Girls 200m Butterfly 2:40.11
11-12 Girls 400m Individual Medley 4:26.49

Dylan Purrington 13-14 Boys 50m Breaststroke 33.55
13-14 Boys 200m Breaststroke 2:38.55

Ashtyn Stewart 11-12 Girls 100m Butterfly 1:08.34

Avery Stoffel 13-14 Boys 50m Butterfly 28.23

Kira Aarness, Lauren Jenkins, 11-12 Girls 400m Freestyle Relay 4:23.19
Ava McNamara, Ashtyn Stewart

New Speedo Times:
Joe Everson (15) 800 Free
Dylan Purrington (14) 200 Brst

New ZONE Times:
Lauren Jenkins (12) 800 Free, 100 Fly, 200 Fly
Ava McNamara (12) 200 Brst
Ashtyn Stewart (12) 50 Back, 200 IM
Avery Stoffel (14) 50 Free

New CHAMP Times:
Nathan LeMay (15) 100 Back
Kiya Riley (15) 200 Fly

The following week five HAST swimmers, whom qualified with Zone times, went on to swim for Team Minnesota at the Minnesota Central Zones 14 & U Championships at the Jean K. Freeman Aquatic Center – University of Minnesota.

Team scores: Illinois 5,963, Minnesota 4,905.5, Wisconsin 2,791.5, Iowa 2,513.5, Midwestern 1,5909, Oklahoma 1,278, South Dakota 840.5, Oklahoma 739, North Dakota 736. The top 16 places in every event earned team points.

Kendal Jenkins (14) competed in two events (100 & 50 Back) and placed 8th in the Girls 13-14 50 backstroke. Her sister, Lauren Jenkins (12) competed in six events (200, 400 & 800 Free; 200 Fly, 200 & 400 I.M.). Lauren placed 4th in the 200 and 400 I.M., 8th in the 200 Fly, and 10th in the 800 Free.

Ashtyn Stewart (12) swam in six events (50 & 100 Fly, 50 & 100 Back; 50 & 100 Free). She placed 4th in the 100 Fly and 15th in the 50 Fly. Ashtyn also had the privilege to swim on the Team Minnesota 11-12 B 200 & 400 Free and Medley Relays. All 4 relays earned team points.

Dylan Purrington (14) qualified in four events (50, 100 & 200 Breaststroke; 400 I.M.). Dylan placed 10th in the 200 Breaststroke and 15th in the 400 Individual Medley. Ava McNamara (12) also swam for Team Minnesota in the 200 Breaststroke.

‘New’ HAST Team Records:

Lauren Jenkins 11-12 Girls 800 Free 10:10.85
11-12 Girls 200 Fly 2:38.33
11-12 Girls 400 IM 5:24.32

Dylan Purrington (14) 100 Brst 1:14.77

Ashtyn Stewart (12) 11-12 Girls 50 Fly 31.06
11-12 Girls 100 Fly 1:08.18

Comments

There are no comments for this announcement.